Версiя для друку

Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зустрівся з представниками Проекту USAID «Справедливе правосуддя»

Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зустрівся з представниками Проекту USAID «Справедливе правосуддя»

16 вересня 2016 року Голова Комісії провів робочу зустріч з представниками Проекту USAID «Справедливе правосуддя» та міжнародним експертом Проекту паном Жозе Мануелем Кардозо, суддею Апеляційного суду Лісабонського судового округу, колишнім головою кабінету Віце-президента Вищої ради суддів Португалії та колишнім членом Вищої ради суддів Португалії.

Голова Комісії ознайомив португальського колегу з реформами, які наразі відбуваються у судовій системі України. Крім того, сторони обговорили досвід Португалії у проведенні добору суддів Верховного Суду, а також рекомендації судді Жозе Мануеля Кардозо, які допоможуть Комісії у роботі над процедурою добору суддів до Верховного Суду та сприятимуть реалізації положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з урахуванням міжнародного досвіду, відповідних стандартів, незалежності та підзвітності судової влади.

Суддя Жозе Мануель Кардозо розповів про судову систему Португалії, зазначивши, що найвищою судовою інституцією Португалії згідно з Конституцією є Верховний Суд. Він складається з 3 палат – цивільної, кримінальної та соціальної. Справи розглядаються в окремих палатах або на їх спільних засіданнях, а в окремих випадках – на пленарних засіданнях Верховного Суду. До складу Верховного Суду входять 62 судді. Основна його функція – розгляд касаційних скарг з питань права на рішення нижчих судів.

Окрім того, кожні три роки Вища судова рада Португалії оголошує конкурс до Верховного Суду. У ньому можуть брати участь судді апеляційних судів, прокурори та науковці. Більшість у Верховному Суді Португалії – судді. Оцінює кандидатів спеціальна конкурсна комісія з відбору, яка формує три окремі рейтингові списки суддів, прокурорів і науковців, які між собою не порівнюються, а мають різну градацію балів.

Під час оцінювання кандидата перевіряється інформація про його рішення – якщо це суддя, репутація кандидата. Науковцям, наприклад, ставлять запитання щодо теми дисертації чи рішень суду, які стосуються теми дисертації або наукових напрацювань. Також кандидат не повинен мати дисциплінарних стягнень, а якщо такі є – від загальної кількості балів кандидата вираховуються бали відповідно до системи оцінки, що унеможливлює проходження таким кандидатом конкурсу.

Наприкінці зустрічі пан Жозе Мануель Кардозо побажав успіхів Комісії у формуванні нового Верховного Суду і додав, що й надалі готовий консультувати ВККСУ в питаннях добору.

Вci новини
Перейти на початок