Версiя для друку

Проведено перше засідання Регіональної керівної групи нового Проекту Ради Європи з розвитку регіонального діалогу щодо судової реформи у країнах Східного партнерства

Проведено перше засідання Регіональної керівної групи нового Проекту Ради Європи з розвитку регіонального діалогу щодо судової реформи у країнах Східного партнерства

10-11 вересня у Раді Європи (м. Страсбург) відбулося перше засідання Регіональної керівної групи нового Проекту з розвитку регіонального діалогу щодо судової реформи у країнах Східного партнерства.

На заході Україну представляли делегації з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Міністерства юстиції України та Національної асоціації адвокатів України.

Під час першого дня засідання презентація української делегації була зосереджена на висвітленні основних новел Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 - 2020 роки, схваленої Указом Президента України, основних здобутках діяльності Ради суддів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Так, особливу увагу було приділено розробці порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів та порядку ведення суддівського досьє.

Окремо представники судового корпусу України звернули увагу представників Ради Європи та колег із країн Східного партнерства на той факт, що для вирішення питання переведення суддів місцевих судів із неконтрольованих територій Донецької та Луганської областей, в яких неможливо здійснювати правосуддя у зв’язку з проведенням антитерористичної операції, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України було вжито ряд заходів, а саме: (1) прийнято рішення про подання суддями спрощеного переліку документів; (2) затверджено рішенням Комісії Положення про особливий порядок переведення судді до іншого суду у зв’язку із неможливістю здійснення правосуддя на окремих територіях Донецької та Луганської областей, яким визначено умови конкурсу та процедуру його проведення; (3) оголошено та проведено конкурси на заміщення вакантних посад судді для переведення суддів до іншого суду. Також представників Ради Європи було поінформовано, що Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на виконання положень пункту 10 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» затверджено Положення про порядок прикріплення судді до іншого суду того ж рівня в іншій місцевості та прийнято 5 рішень про прикріплення 226 суддів судів загальної юрисдикції Донецької та Луганської областей до іншого суду того ж рівня в іншій місцевості, у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя на території, на якій проводиться антитерористична операція.

Представники української делегації у своєму виступі також позитивно оцінили досягнення України в частині створення єдиної незалежної професійної Національної асоціації адвокатів.

Другий день роботи керівного комітету Проекту Ради Європи для України виявився дуже результативним. Перемогою делегації з України стало обрання заступником голови керівної групи члена Ради суддів України, суддю Львівського окружного адміністративного суду Олександра Сасевича, а головою обрано представника Грузії Шорену Гігаурі.

Після завершення засідання керівної групи Проекту представники, які залучені до спільної роботи країн (Україна, Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова), визначилися із темами для обговорення у рамках новостворених робочих груп протягом 2015 та 2016 років. Ними, зокрема, стали: суддівська незалежність на неупередженість, дисциплінарна відповідальність суддів, добір суддів, кваліфікаційне оцінювання суддів, комунікації у судовій владі, альтернативні способи вирішення спорів, електронне судочинство та інші.

Важливим досягненням для українських адвокатів стало внесення в план роботи однієї із робочих груп питання про систему надання безоплатної правової допомоги.

Комітет проекту Ради Європи спільно із залученими експертами вивчить проблематику, що склалась в Європі навколо зазначених тем, та на підставі досвіду кожної із країн Східного партнерства розробить рекомендації як забезпечити належний рівень незалежності суддів від зовнішнього тиску на адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу від держави. Також протягом 2015 – 2016 років керівна група комітету опрацює та запропонує країнам загально прийняті ефективні та альтернативні варіанти регулювання та реалізації функцій відповідними державними органами у країнах Східного партнерства, що стане основою загального звіту за результатами діяльності цього Проекту.

Довідково: 10 вересня 2015 року в офісі Ради Європи стартував новий проект з розвитку регіонального діалогу про судову реформу в країнах Східного партнерства.

Даний проект спрямований на укріплення незалежності та ефективності судових органів відповідно до європейських стандартів. Він має розширити можливості проведення судової реформи в нашій державі, а також надасть можливість виробити колективні рішення для сприяння проходженню судової реформи на національному рівні, для зміцнення зв’язків та діалогу з професійними юристами Європи.

Країни-учасники проекту будуть ділитися інформацією про стан поточних судових реформ в своїх країнах, робити висновки з поточних реформ та розробляти практичні інструменти для успішного реформування системи правосуддя.

До роботи проекту шістьом країнам (Україна, Вірменія, Азербайджан, Білорусія, Грузія, Молдова) було запрошено представників високого рівня з відповідних судових органів, міністерств юстиції, органів суддівського самоврядування та асоціацій адвокатів.

Вci новини
Перейти на початок