Версiя для друку

У Києві пройшла міжнародна конференція «Безпека журналістів як обов’язкова умова для вільних ЗМІ: свобода слова і громадський порядок»

У Києві пройшла міжнародна конференція «Безпека журналістів як обов’язкова умова для вільних ЗМІ: свобода слова і громадський порядок»

На початку лютого 2017 року в Києві за підтримки ОБСЄ, ЮНЕСКО, Міністерства закордонних справ та Міністерства інформаційної політики України Інститут масової інформації провів конференцію, присвячену безпеці журналістів як умові для вільних ЗМІ. У роботі конференції взяв участь член Комісії Андрій Козлов.

На заході були також присутні: представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, Старший спеціаліст з програмної діяльності відділу свободи слова Секретаріату ЮНЕСКО Маріус Лукошюнас, Генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гут'єрез, виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк, заступник голови Національної спілки журналістів Сергій Томіленко, начальник відділу Департаменту у справах виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар.

Перший блок заходу було присвячено безпеці журналістів у світі та Україні. Представники Інституту масової інформації навели статистику: лише у 2016 році в Україні сталося вбивство журналіста, зафіксовано 30 побиттів, 108 фактів перешкоджання професійній діяльності та 7 випадків цензури.

Під час другої панелі конференції обговорили регулювання питань захисту журналістів та можливі шляхи їх вирішення. Йшлося також про зміни та доповнення в кримінальному та адміністративному законодавстві України стосовно захисту прав журналістів.

Третій блок питань було присвячено проблематиці здійснення правосуддя у контексті безпеки журналістської діяльності. Обговорення видалося надзвичайно жвавим, адже діалог у форматі, де журналісти зустрічаються з представниками правоохоронних органів, судової та законодавчої влади, відбувається нечасто.

Євген Мєзєнцев, суддя Київського апеляційного адміністративного суду зазначив, що на базі цього суду створено Школу судової журналістики для сприяння майбутньому спілкуванню суддів та журналістів, які висвітлюють їх діяльність. Результати такої роботи, сподівається пан Мєзєнцев, будуть помітними через 5-10 років, коли буде підготовлено цілу плеяду журналістів.

Андрій Козлов у своєму виступі зазначив, що наразі всі судді в Україні за новим законодавством мають пройти кваліфікаційне оцінювання, яке включатиме, крім професійних знань, оцінку морально-психологічних якостей та здібностей судді, а також доброчесності та етичних показників. «Формується також досьє судді, яке зберігається в Комісії і в яке включається вся інформація про суддю, яку набувають різноманітні органи судового врядування за час перебування особи на посаді судді, зокрема і дані про кваліфікаційне оцінювання, – зазначив Андрій Козлов. «Ніхто не забороняє, і закон навіть спонукає до того, щоб надавати під час оцінювання будь-яку обґрунтовану інформацію про суддів. Зараз ми проводимо безпрецедентний за відкритістю конкурс до Верховного Суду, і всі процедури кваліфікаційного оцінювання є відкритими. Крім того, якщо Громадська рада доброчесності дає стосовно судді, що проходить кваліфікаційне оцінювання, негативний висновок, то за новим законом подолати цей висновок можуть лише 11 голосів членів Комісії, тобто майже три чверті її складу. І якщо інформація буде масивною, обґрунтованою і підтвердженою, то у такого судді досить мало шансів успішно пройти кваліфікаційне оцінювання. Щодо судового процесу, то, на мою думку, він має бути відкритим. А перешкоди у висвітленні процесів журналістами пов’язані з деякою інертністю мислення певних суддів. Адже коли людина на цій посаді робить свою справу і чесна перед колегами, перед собою і перед суспільством, то що їй приховувати? Якщо суддя не має наміру здійснювати щось недоброчесне і незаконне, то він і сам повинен бути зацікавленим у відкритості процесу (за певними виключеннями). А відкритість процесів, на мою думку, є найкращим захистом для самого судді», – підсумував Андрій Козлов.

Вci новини
Перейти на початок