Версiя для друку

Відбувся семінар «Відповідальність судді: європейські стандарти та вітчизняна практика»

Відбувся семінар «Відповідальність судді: європейські стандарти та вітчизняна практика»

16 вересня 2015 року Голова Комісії Сергій Козьяков, заступник Голови Комісії Микола Патрюк, члени Комісії Станіслав Щотка, Михайло Макарчук, Павло Луцюк, начальник юридичного управління секретаріату Комісії Микола Миколюк та начальник відділу міжнародного співробітництва секретаріату Комісії Поліна Казакевич взяли участь у роботі семінару «Відповідальність судді: європейські стандарти та вітчизняна практика».

Захід було організовано Проектом Ради Європи «Підтримка реформ системи суддівської відповідальності в Україні» спільно з Вищим адміністративним судом України.

З вітальним словом виступили Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Відділу з реформ правосуддя Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ліліт Данегян.

Як зазначив під час виступу С. Козьяков, у Комісії є низка питань щодо практики застосування законодавства у процесі притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Зокрема, це стосується рішень ВАСУ, які не завжди схвалюються Комісією, але вона їх поважає.

Приміром, Голова Комісії відзначив, що ВАСУ у питаннях відсторонення судді від посади наполягає, щоб відповідне клопотання підписував Генеральний прокурор України, а не заступники чи виконуючий обов’язки Генпрокурора. І попри той факт, що у Комісії інша думка, такі подання вона уже не приймає. За словами С. Козьякова – це приклад поваги до рішень ВАСУ.

Під час першої сесії з доповіддю про практику здійснення дисциплінарного провадження щодо судді виступили заступник Голови Комісії Микола Патрюк, суддя ВАСУ Михайло Цуркан, заступник Голови ВРЮ Олексій Муравйов та заступник Голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. Доповідачі погодились з думкою, що потрібно напрацьовувати спільні підходи до оцінювання порушень, яких припускаються судді.

Під час однієї з сесій було також обговорено практику відсторонення судді від посади у зв’язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності.

Як зазначив Михайло Макарчук, з грудня 2014 року до Комісії надійшло 81 клопотання Генерального прокурора України про відсторонення та про продовження строку відсторонення суддів від посади. За цей період прийнято 62 рішення стосовно 26 суддів. У задоволенні 2 клопотань Генеральному прокурору було відмовлено, а 11 клопотань було повернуто. До ВАСУ суддями було подано 15 адміністративних позовів на відповідні рішення Комісії. За результатами їх розгляду скасовано 7 рішень Комісії, у скасуванні 3 – відмовлено, 1 позов залишено без розгляду, а 4 справи перебувають у провадженні суду.

Скасування рішень Комісії у питаннях відсторонення судді від посади Вищим адміністративним судом України відбувається через різне трактування факту вчинення кримінального правопорушення.

Також під час семінару обговорено практику європейських країн та стандарти Ради Європи щодо питання дисциплінарної відповідальності судді. Національний експерт Проекту Сергій Кальченко представив звіт «Урахування ВАСУ європейських стандартів при розгляді справ за позовами суддів». Про дисциплінарну відповідальність судді у Словаччині розповів експерт з питань реформи судової влади та запобігання корупції Павол Жилінчик.

Завершився семінар сесією про виклики нових положень законодавства, які стосуються питань організації кваліфікаційного оцінювання суддів та ведення суддівського досьє. Міжнародний експерт Ради Європи Герхард Райснер зупинився на відповідності положень законодавства щодо суддівського досьє та оцінювання суддів європейським стандартам.

Вci новини
Перейти на початок