X

Про розгляд питання допуску Тимошенка Тараса Анатолійовича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
08.05.2025
311/дс-25
Про розгляд питання допуску Тимошенка Тараса Анатолійовича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Михайла БОГОНОСА (доповідач),

членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК,

розглянувши питання допуску Тимошенка Тараса Анатолійовича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24,

встановила:

Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі – Добір) та затверджено текст відповідного оголошення.

Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів.

Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 Закону, та відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі (частина друга статті 73 Закону).

Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Комісія ухвалює вмотивоване рішення (частина четверта статті 73 Закону).

Підпунктом 14.1 пункту 14 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі – Оголошення) визначено, що Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у доборі на посаду судді; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі на посаду судді.

Згідно з підпунктом 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у доборі на посаду судді допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.

Відповідно до вимог частини першої статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Особа, яка виявила намір взяти участь у доборі, повинна підтвердити свою відповідність вимогам до кандидата на посаду судді та несе відповідальність за повноту, актуальність та достовірність документів, що подані нею до Комісії.

Пунктом 1 частини сьомої статті 69 Закону передбачено, що для цілей цього Закону вищою юридичною освітою вважається вища юридична освіта ступеня магістра (або прирівняна до неї вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста), здобута в Україні, а також вища юридична освіта відповідного ступеня, здобута в іноземних державах та визнана в Україні в установленому законом порядку.

Пунктом 2 частини сьомої статті 69 Закону визначено, що стажем професійної діяльності у сфері права є стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти.

Відповідно до п. 13.9 Оголошення документами, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права, може бути трудова книжка, послужний список, посадова інструкція або інші документи щодо відповідної діяльності особи. Такі документи мають містити копії всіх заповнених сторінок. Документи необхідно подавати за період роботи, яким особа підтверджує стаж професійної діяльності у сфері права.

Кількість відповідних документів і період, за який вони надаються, визначаються кандидатом на посаду судді самостійно. Обсяг матеріалів має бути достатнім для підтвердження необхідного стажу професійної діяльності у сфері права, зокрема містити відомості про період роботи та займану посаду, характер виконуваної роботи, посадові обов'язки, кваліфікаційні вимоги до посади тощо.

Комісія у складі колегії враховує висновок викладений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 вересня 2023 року у справі № 800/540/17, зміст якого полягає у тому, що для зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, ключовим є не лише підтвердження наявності вищої юридичної освіти (ступеня магістра або спеціаліста), але й факт здійснення особою професійної діяльності у галузі права після здобуття такої освіти. При цьому формальна назва посади, а також характер виконуваних обов’язків (навіть якщо вони є «технічними» чи «допоміжними»), не є вирішальними, якщо ця діяльність здійснювалася в межах спеціальності «Правознавство».

У роз’ясненнях Міністерства юстиції України, викладених у листах від 30 вересня 2009 року № 31-32/310, від 04 березня 2014 року № 2755-0-33-14/13.1, зазначено, що до стажу роботи у сфері права зараховується період роботи на посадах з реалізацією повноважень, пов’язаних з правоохоронними, правовиконавчими, правоустановчими функціями. За змістом робота у сфері права передбачає розробку або застосування норм права і носить систематичний характер. Це період роботи в органах державної влади (у тому числі судах, органах юстиції, прокуратури), нотаріату, адвокатури, місцевого самоврядування, у профспілкових комітетах та інших громадських організаціях, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності.

Отже, для того щоб набути право на зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, насамперед, кандидат повинен підтвердити визначеними законодавством документами (відповідним дипломом магістра, спеціаліста чи свідоцтвом про визнання документа про вищу освіту, здобуту за кордоном) наявність у нього вищої юридичної освіти. Лише після здобуття вказаної освіти і за умови здійснення діяльності в межах спеціальності «Правознавство», зміст якої полягає, як правило, у систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування, починається відлік стажу професійної діяльності у сфері права.

До Комісії 12 березня 2025 року надійшла заява Тимошенка Тараса Анатолійовича про участь у Доборі.

Дослідивши подані Тимошенком Т.А. документи Комісією встановлено таке.

Відповідно до копії диплома Київського національного університету внутрішніх справ (серія МВ № 10034549) вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство», кваліфікація «юрист» Тимошенко Т.А. здобув 20 червня 2008 року (спеціаліст).

Також Тимошенком Т.А. долучено копію диплома Київського національного університету внутрішніх справ Львівського державного університету внутрішніх справ (серія МВ № 10045239) про вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство», кваліфікація «юрист» від 23 вересня 2010 року (магістр).

У пункті 3 Анкети кандидата на посаду судді Тимошенко Т.А. зазначив, що у нього наявний стаж професійної діяльності у сфері права загальною тривалістю 10 років, зокрема на посадах: слідчого Миронівського районного відділу Головного управління МВС України в Київській області з 20 червня 2008 року до 01 жовтня 2009 року (1 рік 3 місяці 12 днів); старшого слідчого Миронівського районного відділу Головного управління МВС України в Київській області з 23 вересня 2010 року до 21 листопада 2013 року (3 роки 1 місяць 30 днів); старшого слідчого Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу поліції ГУ НП в Київській області з 21 грудня 2018 року до 21 січня 2019 року (1 місяць 1 день); заступника начальника слідчого відділення Відділу поліції № 2 Обухівського районного управління поліції ГУНП в Київській області з 07 жовтня 2022 року до 20 грудня 2024 року (2 роки 2 місяці 14 днів); старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління ГУНП в Київській області з 20 грудня 2024 року до 12 березня 2025 року (дата подання документів) (2 місяці 21 день).

Анкета кандидата на посаду судді – це документ за встановленою Комісією формою який заповнюється кандидатом самостійно, носить інформаційний характер та містить загальні відомості які стосуються професійного та позапрофесійного життя особи, яка звертається із заявою про участь у Доборі. Відтак, за своєю суттю анкета не може вважатися документом про трудову діяльність особи.

Водночас, у трудовій книжці Тимошенко Т.А. (серія АЕ № 810879) наявні такі записи про роботу:

- з 01 вересня 2004 року до 21 листопада 2013 року проходив службу в органах внутрішній справ України;

- з 08 лютого 2017 року проходить службу в Національній поліції України.

Як убачається з трудової книжки після здобуття 20 червня 2008 року вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста Тимошенко Т.А. проходив службу в органах внутрішніх справ до 21 листопада 2013 року та Національній поліції України з 08 лютого 2017 року до 12 березня 2025 року (дата подання документів).

Згідно з статтею 7 Закону України «Про міліцію» (втратив чинність 07 листопада 2015 року у зв’язку з прийняттям Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII) міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.

Статтею 17 Закону України «Про міліцію» визначено, що на службу до міліції приймаються на контрактній основі громадяни України, які досягли 18-річного віку (крім випадків, встановлених законодавством), мають повну загальну середню освіту, володіють державною мовою, здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, фізичною підготовкою і станом здоров’я виконувати покладені на міліцію завдання. При прийнятті на службу до міліції може бути встановлено випробування строком до одного року.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Поліцейські проходять службу в поліції: на посадах у центральному органі управління поліції, територіальних органах, закладах, установах поліції; під час перебування в розпорядженні згідно з положеннями статті 67 цього Закону; під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських; під час прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування згідно з положеннями статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України», статті 29 Закону України «Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим» та статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону України «Про Національну поліцію» на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Беручи до уваги зміст та обсяг поняття «служба в міліції» та «служба в поліції», кваліфікаційні та інші вимоги до осіб, які можуть бути прийняті на службу, Комісія доходить висновку, що для цілей застосування норм спеціального Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не кожен вид служби в органах внутрішніх справ (міліції чи поліції) може бути зарахований до стажу професійної діяльності у сфері права. Зокрема, такі види служби у поліції як перебування в розпорядженні чи навчання за своїм змістом не мають ознак «професійної діяльності у сфері права».

Враховуючи це, у пункті 13.9 Оголошення передбачено, що документами які підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права, можуть бути трудова книжка, послужний список, посадова інструкція або інші документи щодо відповідної діяльності особи. Такі документи мають містити копії всіх заповнених сторінок. Документи необхідно подавати за період роботи, яким особа підтверджує стаж професійної діяльності у сфері права.

Комісія надавала роз’яснення для осіб, які мають намір взяти участь у Доборі, та звертала їхню увагу на те, що обсяг поданих матеріалів має бути достатнім для підтвердження необхідного стажу професійної діяльності у сфері права, зокрема містити відомості про період роботи та займану посаду, характер виконуваної роботи, посадові обов'язки, кваліфікаційні вимоги до посади тощо.

З метою підтвердження факту здійснення професійної діяльності у сфері права після здобуття вищої освіти Тимошенко Т.А. надав довідку про проходження служби.

Вказана довідка не береться до уваги оскільки вона не містить обов’язкових реквізитів документу, а саме: номеру та дати оформлення, прізвища, імені та по-батькові особи яка її видала, підпису такої особи та/або печатки/штампу, яка б засвідчила чинність документу та достовірність внесених даних. 

Сукупність наведених недоліків унеможливлює врахування поданої довідки Комісією як належного документа для підтвердження стажу професійної діяльності у сфері права.

Визначаючись щодо зарахування періодів служби Тимошенка Т.А. в органах внутрішніх справ з 20 червня 2008 року (після отримання диплома про вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство») до 21 листопада 2013 року та в Національній поліції України з 08 лютого 2017 року до 12 березня 2025 року (дата подання документів) до стажу професійної діяльності у сфері права, Комісія зауважує, що його трудова книжка містить записи загального характеру: «проходив службу в органах внутрішніх справ», «проходив службу в Національній поліції України». Тимошенком Т.А. не надано документів, які б підтверджували хоча би займані посади під час проходження служби в органах внутрішніх справи та Національній поліції України.

Відтак, поданих Тимошенком Т.А. документів недостатньо аби ідентифікувати його посаду та зміст діяльності під час служби в поліції, що є обов’язковою передумовою віднесення періоду служби до стажу професійної діяльності у сфері права. Це є підставою для висновку про відмову у зарахуванні періоду проходження служби в органах внутрішніх справ з 20 червня 2008 року року до 21 листопада 2013 року та в Національній поліції України з 08 лютого 2017 року до 12 березня 2025 року до стажу професійної діяльності у сфері права.

Отже, у Тимошенка Т.А. відсутній підтверджений необхідний п’ятирічний стаж професійної діяльності у сфері права.

Відповідно до вимог частини третьої статті 73 Закону особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.

Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (в редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23) встановлено, що рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту ухвалює Комісія у складі колегії.

Ураховуючи викладене Комісією у складі колегії встановлено, що Тимошенко Т.А. на момент звернення із заявою для участі у Доборі не підтвердив стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, тому не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним частиною першою статті 69 Закону, що є підставою для відмови у допуску до участі в Доборі.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору (частина четверта статті 101 Закону).

Керуючись статтями 69–73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

відмовити Тимошенку Тарасу Анатолійовичу в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.

Головуючий                                                                                                        Михайло БОГОНІС

Члени Комісії:                                                                                                     Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                                               Галина ШЕВЧУК