Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 2:
головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,
членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Романа КИДИСЮКА (доповідач),
за участі:
кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Віктора ІВАНОВА,
уповноваженого представника Громадської ради доброчесності Марії ГОРБАНЬ,
розглянувши питання про встановлення результатів спеціальної перевірки, дослідження досьє, проведення співбесіди та визначення результатів кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Іванова Віктора Васильовича у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),
встановила:
I. Стислий виклад підстав і порядку проведення конкурсу на посади суддів апеляційних загальних судів та процедури кваліфікаційного оцінювання кандидата.
Статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) установлено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого судів або судді Верховного Суду та внесення за результатами конкурсу до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення кандидата на посаду судді визначено в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженому рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення про конкурс). Принципами проведення конкурсу є справедливість, законність, публічність, прозорість, відкритість і рівність умов для його учасників, об`єктивність, неупередженість та повага до прав людини (пункт 1.3 Положення про конкурс). Конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду проводиться на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 793 Закону (пункт 1.5 Положення про конкурс).
Згідно з частиною другою статті 793 Закону в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 (для апеляційного суду) цього Закону. Процедуру проведення Комісією кваліфікаційного оцінювання врегульовано главою 1 розділу V Закону. Отже, необхідною умовою зайняття посади судді є проходження кваліфікаційного оцінювання з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Статтею 83 Закону установлено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність. Відповідно до частини п’ятої статті 83 Закону порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення (далі – Положення про кваліфікаційне оцінювання). Відповідно до пунктів 1.1–1.6 Положення про кваліфікаційне оцінювання завданням кваліфікаційного оцінювання є встановлення відповідності кандидата на посаду судді вимогам до посади судді за критеріями компетентності (професійна, особиста, соціальна), доброчесності та професійної етики згідно з визначеними показниками, а основними принципами кваліфікаційного оцінювання є автономність, запобігання конфлікту інтересів, об’єктивність, неупередженість, прозорість, публічність, рівність умов для кандидатів на посаду судді.
Комісія відзначає, що необхідною умовою забезпечення права на справедливий суд є належне функціонування судів всіх інстанцій і юрисдикцій. Забезпечення належної кадрової спроможності є необхідною умовою для реалізації конституційного права кожного на доступ до правосуддя. З огляду на значну кількість вакансій та надмірне навантаження в апеляційних судах, у тому числі загальної юрисдикції, виникла об’єктивна потреба у проведенні конкурсу на вакантні посади суддів апеляційних судів.
Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами та доповненнями) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних загальних судах.
Частиною четвертою статті 83 Закону встановлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.
У визначений строк Іванов Віктор Васильович звернувся до Комісії із заявою про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного загального суду (кримінальна спеціалізація), оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року, як особа, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, а також просив провести стосовно нього кваліфікаційне оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 84/ас-24 Іванова В.В. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
IІ. Основні відомості про кандидата.
Іванов В.В. є громадянином України, володіє державною мовою на рівні вільного володіння другого ступеня.
У 1996 році закінчив Одеський державний університет імені І.І. Мечникова і здобув кваліфікацію: освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст, спеціальність «Правознавство», професійна кваліфікація юриста.
У 2003 році закінчив Одеську національну юридичну академію і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію магістра права.
Указом Президента України від 11 листопада 2003 року № 1286/2003 Іванова В.В. призначено на посаду судді Малиновського районного суду міста Одеси строком на п’ять років.
Присягу Іванов В.В.. склав 04 березня 2004 року.
Указом Президента України від 13 липня 2006 року № 608/2006 суддю Малиновського районного суду міста Одеси Іванова В.В. переведено на роботу на посаді судді Приморського районного суду міста Одеси в межах п’ятирічного строку.
Постановою Верховної Ради України «Про обрання суддів» від 05 лютого 2009 року № 926-VI Іванова В.В. обрано на посаду судді Приморського районного суду міста Одеси безстроково.
Стаж роботи на посаді судді становить близько 20 років.
Іванов В.В. захистив дисертацію за спеціальністю «Теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право» та здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук на підставі рішення Атестаційної колегії Національного університету внутрішніх справ МВС України від 14 листопада 2001 року.
Рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту від 10 жовтня 2013 року Іванову В.В. присвоєно вчене звання доцента кафедри загальноправових дисциплін та міжнародного права.
Суддя Іванов В.В. для підтримання кваліфікаційного рівня регулярно проходив підготовку суддів для підтримання кваліфікації та періодичні навчання в Національній школі суддів України.
ІІІ. Складання кваліфікаційного іспиту (встановлення відповідності кандидата критерію професійної компетентності).
Відповідно до статті 85 Закону та пунктів 2.1–2.2 Положення про кваліфікаційне оцінювання основним засобом встановлення відповідності судді (кандидата на посаду судді) критерію професійної компетентності є кваліфікаційний іспит, який проводиться в порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, встановлених главою 1 розділу V Закону.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичного завдання. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності. Практичне завдання проводиться щодо спеціалізації відповідного суду з урахуванням його інстанційності.
Рішеннями Комісії від 11 вересня 2024 року № 270/зп-24 (зі змінами) та від 09 грудня 2024 року № 316/ас-24 призначено кваліфікаційний іспит у межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), та визначено черговість етапів його проведення (перший етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; другий етап – тестування когнітивних здібностей; третій етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду).
Рішенням Комісії від 21 жовтня 2024 року № 323/зп-24 затверджено кодовані та декодовані результати тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації апеляційного загального суду (кримінальна спеціалізація).
Рішенням Комісії від 20 січня 2025 року № 16/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати тестування когнітивних здібностей, складеного кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах (кримінальна спеціалізація) у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати практичного завдання, виконаного 12–14 та 17–21 лютого 2025 року (кримінальна спеціалізація) кандидатами на посади суддів в апеляційних загальних судах у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), а також затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).
Пунктом 62 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону установлено, що після введення в дію положень Закону щодо анонімного тестування з історії української державності таке тестування не проводиться в межах кваліфікаційного іспиту під час конкурсів на зайняття вакантних посад суддів, оголошених рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, від 23 листопада 2023 року № 145/зп-23.
Відповідно до пункту 8.2 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, затвердженого рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24 (зі змінами), у разі якщо на момент складання іспиту анонімне тестування з історії української державності не проводиться, кожному учаснику, який успішно склав інші тестування та виконав відповідні практичні завдання, додається 40 балів до загального результату іспиту.
З огляду на викладене Іванов В.В. отримав такі результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.
|
професійна компетентність |
когнітивні здібності |
50,5 |
365,5 |
|
знання історії української державності |
40 |
||
|
знання у сфері права та спеціалізації суду |
150 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
125 |
Відповідно до пункту 6.3.3 Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів учасник визнається таким, що успішно склав етап іспиту (крім тестування щодо когнітивних здібностей), у разі набрання 75 або більше відсотків від максимально можливого бала. Учасник визнається таким, що успішно склав тестування когнітивних здібностей, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала тестування.
Загальна кількість балів Іванова В.В. за кваліфікаційний іспит – 365,5 бала із 400 можливих, що свідчить про підтвердження кандидатом здатності здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критерієм професійної компетентності.
ІV. Проведення спеціальної перевірки.
Відповідно до статті 75 Закону, статей 56–58 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959), Вищою кваліфікаційною комісією суддів України організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Іванова В.В.
Запити про надання відомостей стосовно Іванова В.В. надіслано до Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень перевірено відомості про кандидата на посаду судді на предмет обмеження дієздатності або недієздатності.
Комісією встановлено, що під час проведення спеціальної перевірки не отримано інформації, яка може свідчити про невідповідність Іванова В.В. вимогам до кандидата на посаду судді, та визначено, що результати спеціальної перевірки мають бути враховані при ухваленні рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання.
V. Дослідження досьє та проведення співбесіди (встановлення відповідності кандидата критеріям особистої та соціальної компетентності, а також критеріям доброчесності та професійної етики).
V-І. Стислий опис проходження другого етапу кваліфікаційного оцінювання.
Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), допущено 706 кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, зокрема Іванова В.В.
Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 01 серпня 2025 року доповідачем з цього питання визначено члена Комісії Кидисюка Р.А.
Комісія звернулась до кандидатів на посади суддів в апеляційних загальних судах із пропозицією надати для долучення до досьє та оцінювання під час співбесіди пояснення та документи (за наявності), які, на думку кандидата, підтверджують його відповідність критеріям особистої та соціальної компетентності. Водночас увагу кандидатів звернено на пункт 5.6 розділу 5 Положення, яким визначено вагу критеріїв та показників під час кваліфікаційного оцінювання, зокрема критерію компетентності: особиста компетентність – 50 балів (рішучість та відповідальність – 25 балів, безперервний розвиток – 25 балів); соціальна компетентність – 50 балів (ефективна комунікація – 12,5 бала, ефективна взаємодія – 12,5 бала, стійкість мотивації – 12,5 бала, емоційна стійкість – 12,5 бала).
Кандидатом Івановим В.В. 18 серпня 2025 року надіслано до Комісії пояснення та документи. У поясненнях кандидат навів інформацію, яка, на його думку, підтверджує відповідність зазначеним критеріям.
17 березня 2026 року до Комісії надійшло клопотання Громадської ради доброчесності (далі – ГРД) про відкладення розгляду питання для забезпечення всебічної оцінки відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Співбесіду з кандидатом розпочато 18 березня 2026 року. На початку співбесіди кандидата ознайомлено з його правами, а також встановлено відсутність обставин, які перешкоджають проведенню співбесіди. Кандидату також запропоновано надавати уточнювальну інформацію у разі виявлення неточностей чи неповноти відомостей за результатами дослідження досьє.
Розглянувши клопотання ГРД про відкладення засідання, Комісія ухвалила відкласти розгляд питання дослідження досьє кандидата в частині відповідності критеріям доброчесності та професійної етики.
Під час співбесіди 17 березня 2026 року Комісією обговорено: результати дослідження досьє; результати спеціальної перевірки, відповідність кандидата показникам критеріїв особистої та соціальної компетентності.
ГРД 27 квітня 2026 року затверджено висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Іванова В.В. критеріям доброчесності та професійної етики.
У вказаному рішенні зазначено, що, проаналізувавши інформацію про кандидата на посаду судді Іванова В.В., ГРД виявила дані, які дають підстави для висновку про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Співбесіду з кандидатом продовжено 28 травня 2026 року. Під час засідання обговорено питання відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
V-ІІ. Встановлення відповідності кандидата критерію особистої компетентності.
Згідно з пунктами 2.4–2.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання особиста компетентність – це сукупність морально-психологічних якостей та поведінкових характеристик, які визначають здатність кандидата діяти рішуче та відповідально, самостійно, цілеспрямовано та стійко. Вона охоплює такі риси, як вміння приймати своєчасні й обґрунтовані рішення, готовність нести відповідальність за їх наслідки, прагнення до професійного розвитку та відкритість до зворотного зв’язку.
Відповідність кандидата критерію особистої компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію особистої компетентності.
Рішучість та відповідальність. Рішучість – це здатність кандидата на посаду судді вчасно приймати та не відкладати рішення у значущій для людини ситуації, навіть складні та непопулярні. Кандидат на посаду судді відповідає показнику рішучості, якщо вчасно приймає рішення, у тому числі складні та непопулярні; не відкладає рішення навіть попри наявні складнощі; демонструє розуміння невідкладності рішень, докладаючи максимальних, у тому числі додаткових / понаднормових, зусиль для їх вчасного прийняття замість того, щоб обґрунтовувати відтермінування зовнішніми чинниками. Відповідальність – це здатність кандидата на посаду судді брати на себе відповідальність за рішення та їх наслідки. Кандидат на посаду судді відповідає показнику відповідальності, якщо вміє оцінювати наслідки та приймати усвідомлені рішення; приймає повну особисту відповідальність за свої рішення та їх наслідки; у разі виникнення перешкод та ускладнень не шукає можливості перекласти відповідальність на інших або зняти з себе відповідальність, посилаючись на зовнішні обставини.
Безперервний розвиток – це свідомі та послідовні зусилля кандидата на посаду судді щодо професійного саморозвитку. Кандидат на посаду судді відповідає показнику безперервного розвитку, якщо він об’єктивно оцінює свої сильні сторони та зони розвитку; запитує та відкрито сприймає зворотний зв’язок; виносить уроки з досвіду, зокрема з власних помилок, та коригує свої підходи та поведінку; має (принаймні усно) сформований план розвитку, визначає пріоритети щодо власного розвитку; регулярно займається саморозвитком, зокрема відвідує заходи з підвищення кваліфікації (тренінги, навчання, професійні конференції тощо); займає та підтримує активну позицію у фаховому середовищі, зокрема виконує наукові роботи та/або бере участь у проєктах юридичного спрямування, пише статті, колонки або блоги на правову тематику тощо.
Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критеріям особистої компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Вага критерію особистої компетентності та її показників визначена таким чином: особиста компетентність – 50 балів, з яких: рішучість та відповідальність – 25 балів; безперервний розвиток – 25 балів.
Комісія відзначає, що Положення про конкурс, а також Положення про кваліфікаційне оцінювання ґрунтуються на принципі особистої відповідальності кандидата за подання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність установленим критеріям.
Цей обов’язок охоплює не лише надання Комісії загальних біографічних чи майнових даних, але й відомостей, які мають значення для оцінки особистої компетентності.
Таким чином, при оцінці особистої компетентності важлива роль відводиться активній участі кандидата в підтвердженні власної відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей, без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту, можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
Не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію особистої компетентності відводиться співбесіді. Саме у процесі співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити, наскільки переконливо кандидат демонструє здатність до самостійного прийняття рішень у складних обставинах, готовність нести персональну відповідальність за наслідки своєї професійної діяльності, а також рівень його усвідомлення потреби у постійному вдосконаленні знань, навичок і професійних якостей.
Особливо важливою є здатність кандидата детально та переконливо пояснити твердження, викладені в мотиваційному листі, а також надати чіткі й узгоджені пояснення щодо наданих ним відомостей, що підтверджують відповідність показникам особистої компетентності.
Саме в процесі співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. У зв’язку з цим Комісія підкреслює, що оцінювання особистої компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням із застосуванням засобів їх встановлення. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та у сукупності.
Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» оцінюються Комісією у складі палати або колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
Надані кандидатом документи, а також його відповіді під час послідовного обговорення показників особистої компетентності на співбесіді індивідуально оцінено членами Комісії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7. середній бал |
Бал за критерій |
|
|||
|
особиста компетентність |
рішучість |
20 |
19 |
19 |
19,33 |
38,66 |
|
|
|
відповідальність |
||||||||
|
безперервний розвиток |
19 |
19 |
20 |
19,33 |
||||
Отже, за результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 38,66 бала із 50 можливих, що вище 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія дійшла висновку, що кандидат підтвердив здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критерієм особистої компетентності.
V-ІІІ. Встановлення відповідності кандидата критерію соціальної компетентності.
Згідно з пунктами 2.8–2.12 Положення про кваліфікаційне оцінювання соціальна компетентність – це сукупність морально-психологічних якостей, поведінкових установок і міжособистісних навичок кандидата, які забезпечують ефективну взаємодію, конструктивну комунікацію та здатність зберігати професійну мотивацію і психологічну стійкість у складних ситуаціях, притаманних судовій діяльності. Зазначена компетентність відображає здатність судді налагоджувати та підтримувати належну комунікацію з учасниками процесу, колегами та суспільством, керувати емоціями, ухвалювати рішення в умовах міжособистісної напруги чи конфлікту, діяти з дотриманням поваги до людської гідності та прав сторін.
Відповідність кандидата критерію соціальної компетентності визначається через призму його відповідності показникам критерію соціальної компетентності:
Ефективна комунікація – це здатність кандидата на посаду судді ефективно використовувати комунікацію як інструмент для формування повного розуміння ситуації, встановлення взаєморозуміння та консенсусу у взаємодії з іншими. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної комунікації, якщо вміє чути та розуміти точку зору інших; чітко та структуровано доносить свою позицію; обґрунтовує свої рішення раціональними, цілісними та послідовними аргументами; здатний відстоювати свою позицію та впливати на думку інших; впевнено та переконливо виступає перед аудиторією.
Ефективна взаємодія – це здатність кандидата на посаду судді будувати конструктивні стосунки з колегами та іншими представниками професійного середовища на основі професійних цілей та цінностей, а не особистих інтересів. Кандидат на посаду судді відповідає показнику ефективної взаємодії, якщо проявляє повагу та докладає свідомих зусиль для розуміння інших точок зору; не провокує сам та не допускає виникнення міжособистісних конфліктів; здатний вживати ефективних заходів для вирішення робочих суперечок.
Стійкість мотивації – це усвідомлена мотивація кандидата на посаду судді до тривалого виконання професійних обов’язків судді в межах закону. Кандидат на посаду судді відповідає показнику стійкості мотивації, якщо має та демонструє усвідомлену (не ситуативну) мотивацію до роботи на посаді судді; розуміє всі виклики та складнощі такої роботи; може переконливо пояснити, що мотивує його до роботи; має сталу та усвідомлену мотивацію до служіння суспільству та розбудови правової держави.
Емоційна стійкість – це здатність кандидата на посаду судді ефективно управляти своїми емоційними станами. Кандидат на посаду судді відповідає показнику емоційної стійкості, якщо він на прикладах доводить свою здатність проявляти емоційну стійкість у стресових ситуаціях та під психологічним тиском; переконливо на прикладах розповідає, як відновлюється від стресу та напруги у професійній діяльності, та демонструє під час співбесіди здатність утримувати фокус та зберігати емоційну рівновагу, відповідаючи на запитання членів Комісії, в тому числі складні та провокаційні (зокрема, щодо статків, доходів, доброчесності тощо).
Пунктом 5.5 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді вважається таким, що відповідає критеріям соціальної компетентності, у разі набрання не менше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за критерій за результатами його оцінювання на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди».
Вага критерію соціальної компетентності та його показників визначена таким чином: соціальна компетентність – 50 балів, з яких: ефективна комунікація – 12,5 бала; ефективна взаємодія – 12,5 бала; стійкість мотивації – 12,5 бала; емоційна стійкість – 12,5 бала.
Так само як і в оцінюванні критерію особистої компетентності, при оцінюванні відповідності кандидата критерію соціальної компетентності саме на кандидата покладається обов’язок надання повної, достовірної та переконливої інформації про його відповідність цьому критерію. Цей обов’язок охоплює не лише загальні біографічні чи майнові дані, а й ті відомості, які мають значення для оцінки соціальної компетентності.
Таким чином, оцінювання кандидата за критерієм соціальної компетентності здійснюється за його активної участі в підтвердженні відповідності встановленим показникам критерію. Пасивна позиція або надання лише формальних відомостей, без належного обґрунтування, саморефлексії та фахового змісту, можуть негативно впливати на оцінювання Комісією відповідного критерію.
Не менш важлива роль у формуванні стійкого уявлення члена Комісії про рівень відповідності кандидата на посаду судді критерію соціальної компетентності відводиться співбесіді. Саме у процесі співбесіди члени Комісії мають можливість безпосередньо оцінити здатність кандидата до відкритого діалогу, сприйняття критичних запитань без агресії чи захисних реакцій, готовність визнавати помилки, а також загальну здатність до ефективної взаємодії з іншими особами в умовах підвищеного психологічного навантаження.
Важливою ознакою сформованої соціальної компетентності є здатність кандидата чітко й аргументовано пояснити твердження мотиваційного листа, а також надати змістовні, логічно узгоджені відповіді щодо відомостей, поданих на підтвердження відповідності цьому критерію. Така здатність свідчить про рівень відкритості, здібність до самоспостереження, уміння адаптуватися до комунікативного контексту та працювати у взаємодії з іншими, що є ключовими елементами соціальної компетентності судді.
Саме під час співбесіди формується остаточна оцінка кандидата на посаду судді. Водночас Комісія підкреслює, що природа оцінювання соціальної компетентності має індивідуальний характер і здійснюється членами Комісії за їх внутрішнім переконанням. Показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання досліджуються окремо один від одного та в сукупності.
Відповідно до пункту 5.7 Положення про кваліфікаційне оцінювання критерії (показники) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» оцінюються Комісією у складі палати або колегії шляхом обчислення середнього арифметичного бала. У разі проведення оцінювання критеріїв (показників) особистої та соціальної компетентності на етапі «Дослідження досьє та проведення співбесіди» Комісією у складі колегії обчислення середнього арифметичного бала здійснюється на підставі оцінок всіх членів колегії.
Надані кандидатом документи, а також його відповіді під час послідовного обговорення показників соціальної компетентності на співбесіді індивідуально оцінено членами Комісії таким чином:
|
Критерій |
Показник |
Бали виставлені членами Комісії за показниками |
Розрахований за п. 5.7. середній бал |
Бал за критерій |
|
|||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
10 |
9 |
10 |
9,67 |
37,67 |
|
|
|
ефективна взаємодія |
9 |
10 |
9 |
9,33 |
||||
|
стійкість мотивації |
9 |
9 |
8 |
8,67 |
||||
|
емоційна стійкість |
10 |
10 |
10 |
10 |
||||
Отже, надана в поясненнях та на співбесіді інформація продемонструвала належний рівень соціальної компетентності кандидата.
За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також з урахуванням індивідуальних оцінок членів Комісії за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цим критерієм, становить 37,67 бала із 50 можливих, що вище 75% (37,5 бала) максимально можливого бала, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критерію соціальної компетентності.
V-ІV. Загальні принципи, застосовані Комісією при встановленні відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
Комісія відзначає, що доброчесність та професійна етика – це взаємопов’язаний комплекс морально-етичних якостей кандидата на посаду судді, що підтверджує його незалежність, чесність та відкритість як у службовій діяльності, так і поза її межами. Він охоплює принципи неупередженості, непідкупності, відповідального ставлення до етичних норм та бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті. Ці якості також включають законність джерел походження майна кандидата на посаду судді, відповідність рівня його життя та життя членів його сім’ї задекларованим доходам, а також узгодженість способу життя кандидата із його попереднім правовим статусом.
Таким чином, на переконання Комісії, доброчесність і професійна етика є фундаментальними критеріями, які забезпечують суспільну довіру до судової влади та гарантують дотримання принципів верховенства права.
Функціонування судової влади, до складу суддівського корпусу якої входитимуть судді, які не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики, є таким, що не відповідає очікуванням суспільства та фактично ставить під загрозу інтереси національної безпеки, громадського порядку та захист прав і свобод людей.
І хоча Комісія виходить із того, що кандидат на посаду судді відповідає критеріям доброчесності та професійної етики, однак така презумпція є спростовною, а рівень відповідності критеріям доброчесності та професійної етики підлягає з’ясуванню у процесі кваліфікаційного оцінювання.
Відповідність кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики встановлюється за такими показниками: незалежність; чесність; неупередженість; сумлінність; непідкупність; дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті; законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім’ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу.
Наповнюють змістом ці показники затверджені рішенням Вищої ради правосуддя від 17 грудня 2024 року № 3659/0/15-24 Єдині показники для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) (далі – Єдині показники).
Встановлення невідповідності показникам відбувається через призму істотності та суттєвості невідповідності тому чи іншому показнику.
У разі істотної невідповідності показнику кандидат на посаду судді визнається таким, що не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики. У такому разі відповідні критерії оцінюються у 0 балів. Для встановлення істотності обставин використовується стандарт обґрунтованого сумніву, за яким для прийняття рішення мають існувати відповідні та достатні фактичні дані, які є переконливими для звичайної розсудливої людини щодо того, що кандидат на посаду судді може не відповідати критеріям доброчесності та професійної етики. Обставинами, що вказують на істотність порушення правил та/або норм, є, зокрема: тяжкість діяння та його наслідки, суб’єктивна сторона поведінки, історичний контекст події, систематичність, давність порушення тощо.
Пунктом 5.10 Положення про кваліфікаційне оцінювання встановлено, що кандидат на посаду судді не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики у разі встановлення невідповідності хоча б одному показнику, визначеному пунктом 2.13 Положення про кваліфікаційне оцінювання.
Натомість у разі суттєвої невідповідності кандидата на посаду судді показнику знижується на 15 балів оцінка за кожним показником критеріїв доброчесності та професійної етики. На цьому етапі враховуються ознаки, що створюють ймовірність відхилення від очікуваних стандартів, навіть якщо фактичні дані не є повними чи остаточними. На переконання Комісії, такий підхід відповідає принципу превентивності, дозволяє фокусувати увагу на потенційно проблемних випадках і є прийнятним для ухвалення рішень в межах конкурсної процедури з мінімальними негативними наслідками для кандидата. Водночас з метою обмеження дискреції Комісії сума балів є фіксованою, а застосування такого зниження потребує окремого голосування під час закритого обговорення.
Таким чином, поєднання оцінки ризику як попереднього фільтру та обґрунтованого сумніву як фінального критерію дозволяє забезпечити баланс між ефективністю процедури та захистом прав і репутації кандидатів.
V-V. Встановлення відповідності кандидата критеріям доброчесності та професійної етики.
За результатами дослідження досьє, висновку ГРД про невідповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики, а також проведеної співбесіди Комісією з кандидатом обговорено обставини, які викликають обґрунтований сумнів у його відповідності критеріям доброчесності та професійної етики:
1. Кандидат продав автомобіль Mercedes-Benz E 240 2000 року випуску за 7 000 грн. На думку стороннього спостерігача, виникає обґрунтований сумнів щодо відповідності вказаної вартості ринковій ціні, адже згідно з оголошеннями на сайті AUTO.RIA.COM ринкова вартість такого автомобіля становить від 219 656 грн (4 999 дол. США) до 276 822 грн (6 300 дол. США).
Кандидат пояснив, що така вартість обумовлена технічним станом авто, який тривалий час взагалі не експлуатувався та фактично залишився без догляду. З огляду на фактичний технічний стан транспортного засобу автомобіль було продано за суму експертної оцінки – 7 000 грн. На підтвердження зазначеного долучив копії договорів комісії від 02 грудня 2020 року, купівлі-продажу від 02 грудня 2020 року, акта огляду реалізованого транспортного засобу, акта технічного стану транспортного засобу та звіту про оцінку транспортного засобу.
Водночас ГРД звертає увагу, що згідно з сайтом STAT.VIN автомобіль з аналогічним VIN-кодом було продано 06 грудня 2020 року за 6 599 дол. США.
Кандидат зазначив, що надалі компанія з продажу автомобілів, яка викупила в нього автомобіль, здійснила певні ремонтні роботи та відчужила автомобіль за вищою ціною.
Комісія погоджується з твердженнями ГРД, що кандидатом не спростовано обґрунтовані сумніви стосовно такого короткого терміну між відчуженням авто кандидатом та його подальшим продажем з врахуванням великого об’єму технічних робіт, необхідних для його відновлення, та реальної вартості продажу автомобіля, що є підставою для зменшення на 15 балів критерію «доброчесність та професійна етика» за показником «чесність».
2. Відповідно до звіту, підготовленого Благодєтєлєвою-Вовк Світланою Леонідівною (канд. екон. наук, доцент, голова Ради ГО ТРОН, координаторка антиплагіатної ініціативи «Дисергейт»), у дисертації кандидата на тему: «Материально-правовые и процессуальные гарантии законности привлечения к административной ответственности» виявлено 16 фрагментів академічного плагіату, що свідчить про порушення академічної доброчесності.
Іванов В.В. наголосив, що самостійно писав вказану роботу, на час її написання діяли інші вимоги законодавства до написання роботи, ніж ті, на які посилається ГРД у висновку. Вимоги до цитування були менш формалізовані, у науковій практиці широко використовувався переказ або перефраз без дослівного цитування та включення загальновідомих доктринальних положень до прямих посилань. Стосовно використання робіт радянських авторів кандидат зазначив про відсутність будь-яких обмежень на використання таких джерел, зважаючи на час написання роботи.
Комісія вважає надані кандидатом пояснення достатніми для спростування сумніву у відповідності його критеріям доброчесності та професійної етики в цій частині висновку.
Також Комісією обговорено інформацію, яка сама собою не стала підставою для висновку, але потребує пояснень від кандидата:
1. У деклараціях кандидат вказує право користування квартирою площею 151 кв.м. У деклараціях за 2016–2019 роки власником зазначається батько кандидата, починаючи з 2020 року – матір. ГРД зазначає, що квартира розташована поблизу морського узбережжя в елітному районі міста. На переконання ГРД, потребує додаткових пояснень походження коштів на придбання вказаної нерухомості батьком.
Іванов В.В. зазначив, що батьком набуто право власності на цю квартиру на заощаджені протягом життя кошти ще до зайняття кандидатом суддівської посади.
2. З аналізу поданих кандидатом декларацій встановлено, що він з 08 березня 2016 року безоплатно користується двома паркомісцями в місті Одеса площею 11,34 кв.м та 15,3 кв.м, які належать на праві власності його батькові (починаючи з 2020 року – матері). Крім того, з 04 серпня 2020 року кандидат є власником земельної ділянки у місті Одеса площею 2010 кв.м. Водночас у поданих деклараціях відсутні відомості про вартість зазначених об’єктів нерухомості. У контексті оцінки майнового стану та фінансової спроможності кандидата і членів його сім’ї такі відомості потребують уточнення.
Кандидат пояснив, що право власності на ці об’єкти набуто в результаті спадкування. Оскільки оцінка майна не проводилась, то відповідно до роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) такі відомості зазначати в деклараціях непотрібно.
3. Згідно з поданими деклараціями дружина кандидата з 19 травня 2010 року є власницею автомобіля Nissan Note 2007 року випуску вартістю 155 974 грн, а з 08 березня 2016 року – власницею автомобіля Hyundai Santa Fe 2008 року випуску вартістю 280 000 грн. Сукупна вартість зазначених транспортних засобів становить 435 974 грн. Водночас відповідно до декларацій кандидата за 2012–2016 роки в розділах, що стосуються доходів членів сім’ї, відсутні будь-які відомості про доходи його дружини.
На думку ГРД, потребує уточнення питання джерел походження коштів, за рахунок яких дружиною кандидата придбані зазначені транспортні засоби, а також обставини формування відповідних фінансових ресурсів у період, що передував їх набуттю.
Кандидат пояснив, що автомобілі придбані за спільні кошти подружжя.
4. За результатами аналізу інформації щодо підвищення кваліфікації та періодичного навчання кандидата (судді) у Національній школі суддів України встановлено, що кандидат ухвалював рішення під час проходження періодичних навчань.
Іванов В.В. пояснив, що в частині з цих рішень мала місце описка стосовно дати ухвалення рішення, а в частині рішень він мав об’єктивну можливість після завершення навчання або в певних випадках перед початком прибути на роботу для здійснення правосуддя. Наголосив, що це було зроблено виключно з метою дотримання процесуальних строків та гарантій, що забезпечують законність, своєчасність та ефективність судового розгляду.
5. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень (далі – ЄДРСР) у професійній діяльності кандидата наявна значна кількість судових рішень, викладених російською мовою. Встановлено, що судові рішення російською мовою постановлювалися кандидатом не лише до 2014 року, але й після початку збройної агресії російської федерації проти України. Зокрема, у ЄДРСР містяться рішення, ухвалені у 2015, 2016 та 2020 роках (зокрема, постанова від 21 січня 2015 року у справі № 522/114/15-п; постанова від 19 квітня 2016 року у справі № 1522/5565/12; постанова від 04 березня 2020 року у справі № 1-762/11), викладені російською мовою. Українські відповідники рішень російською мовою в ЄДРСР відсутні.
Кандидат пояснив, що використання російської мови під час здійснення ним розгляду кримінального провадження було зумовлено вимогами чинного на той час законодавства. Водночас порядок провадження у кримінальних справах визначався КПК України 1960 року, зокрема статтею 19, яка до 10 серпня 2012 року передбачала можливість здійснення судочинства мовою більшості населення певної місцевості, а до 19 листопада 2012 року суди могли здійснювати провадження регіональною мовою. Фактично мова провадження обиралася учасниками судового процесу, залежно від того, якою мовою вони спілкувалися та бажали здійснювати розгляд справи.
6. У декларації за 2023 рік кандидат не зазначив жодного доходу, отриманого його колишньою дружиною. 06 грудня 2023 року колишня дружина кандидата зареєструвалася як фізична особа–підприємець. Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) у 4 кварталі 2023 року вона як фізична особа–підприємець задекларувала 1 671 311,01 грн доходу, з яких сплатила 83 565,55 грн податку. Окрім цього, у 2020 році колишня дружина кандидата отримала 60 498 грн страхової виплати, яка також не була відображена в декларації кандидата за 2020 рік.
Іванов В.В. пояснив, що розлучився з колишньою дружиною 14 березня 2024 року. На момент розлучення більше ніж півроку вони не вели спільного побуту та не мали сімейних відносин. У деклараціях за 2023 та 2024 роки він не вказав її доходів, оскільки не знав про них, а коли дізнався, не знав їх розміру.
Відповідно до пункту 4.7 Бангалорських принципів поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27 липня 2006 року № 2006/23 (далі – Бангалорські принципи поведінки суддів) суддя має бути обізнаний про свої особисті та матеріальні інтереси конфіденційного характеру та має вживати розумних заходів з метою отримання інформації про матеріальні інтереси членів своєї родини.
Статтею 3 Кодексу суддівської етики, затвердженого рішенням XI з’їзду суддів України від 22 лютого 2013 року, передбачено, що суддя має докладати всіх зусиль, щоб, на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини, його поведінка була бездоганною.
Згідно зі статтею 20 цього Кодексу суддя повинен бути обізнаним про свої майнові інтереси та вживати розумних заходів для того, щоб бути обізнаним про майнові інтереси членів своєї сім’ї.
Ураховуючи, що суддя (кандидат на посаду судді) повинен докладати всіх можливих зусиль для належної обізнаності щодо його майнового стану та майнового стану членів своєї сім’ї та неухильно дотримуватися правил декларування, Комісія дійшла висновку про наявність підстав для зменшення на 15 балів критерію «доброчесність та професійна етика» за показником «сумлінність».
7. У 2017 році під час подій навколо забудови Літнього театру в Одесі суддя ухвалив рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для активіста ОСОБА_1, якому інкримінували «організацію масових заворушень». Згодом апеляційна інстанція скасувала це рішення, обравши більш м’який запобіжний захід – особисте зобов’язання. Надалі кримінальне провадження було перекваліфіковано та закрито.
Кандидат спростував будь-який вплив на нього чи комунікацію в позасудовому порядку з тодішнім прокурором чи іншими особами щодо розгляду цієї справи. Наголосив, що слідчий просив обрати запобіжний захід підозрюваному безальтернативно, тобто без застави. При обранні запобіжного заходу суддя керувався виключно законом, не погодився зі слідчим та обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із визначеною заставою, а також врахував, що підозрюваний самостійно з’явився до суду та вказав на відсутність ризику переховування від суду.
8. У декларації за 2024 рік кандидат вказав автомобіль колишньої дружини Hyundai Grand Santa Fe 2018 року випуску вартістю 678 488 грн. На думку ГРД, ринкова вартість такого автомобіля становить щонайменше удвічі більше, а саме 1,4 млн. грн.
Кандидат пояснив, що цей автомобіль отриманий ним у спадщину після смерті батька. Він був переоформлений договором дарування на колишню дружину. Вартість автомобіля в розмірі 678 000,00 гривень була визначена приблизно під час переоформлення вказаного транспортного засобу. Оцінка вартості автомобіля не проводилась.
За результатами дослідження досьє, письмових пояснень та співбесіди з кандидатом, а також за результатами голосувань під час закритого обговорення за відповідними показниками сумарний бал, отриманий за цими критеріями, становить 270 балів із 300 можливих, тому Комісія виснує, що кандидат відповідає критеріям професійної етики та доброчесності.
VІ. Висновки за результатами кваліфікаційного оцінювання.
|
КРИТЕРІЇ |
ПОКАЗНИКИ |
РЕЗУЛЬТАТ |
РЕЗУЛЬТАТ |
|
професійна компетентність |
когнітивні здібності |
50,50 |
365,5 |
|
знання історії української державності |
40,00 |
||
|
знання у сфері права та спеціалізації суду |
150,00 |
||
|
здатність практичного застосування знань у сфері права у суді відповідного рівня та спеціалізації |
125,00 |
||
|
особиста компетентність |
рішучість та відповідальність |
19,33 |
38,66 |
|
безперервний розвиток |
19,33 |
||
|
соціальна компетентність |
ефективна комунікація |
9,67 |
37,67 |
|
ефективна взаємодія |
9,33 |
||
|
стійкість мотивації |
8,67 |
||
|
емоційна стійкість |
10,00 |
||
|
доброчесність та професійна етика |
Незалежність |
|
270,00 |
|
Чесність |
|||
|
Неупередженість |
|||
|
Сумлінність |
|||
|
Непідкупність |
|||
|
Дотримання етичних норм і бездоганна поведінка у професійній діяльності та особистому житті |
|||
|
Законність джерел походження майна, відповідність рівня життя судді (кандидата на посаду судді) або членів його сім'ї задекларованим доходам, відповідність способу життя судді (кандидата на посаду судді) його статусу |
|||
|
|
|
Загальний бал |
711,83 |
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 79, 792, 793, 83–86, 88, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Встановити, що під час проведення спеціальної перевірки не отримано інформації, яка може свідчити про невідповідність Іванова Віктора Васильовича вимогам до кандидата на посаду судді.
2. Визначити, що за результатами проходження процедури кваліфікаційного оцінювання кандидат на посаду судді апеляційного загального суду Іванов Віктор Васильович набрав 711,83 бала.
3. Внести на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у пленарному складі питання про підтвердження здатності Іванова Віктора Васильовича здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді.
Головуючий Руслан СИДОРОВИЧ
Члени Комісії: Людмила ВОЛКОВА
Роман КИДИСЮК