X

142/зп-25

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
25.07.2025
Дата надходження документа: 
25.07.2025
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
25.07.2025
142/зп-25
Про затвердження кодованих та декодованих результатів тестування знань з історії української державності та про призначення тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,

членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ (доповідач), Олега КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА, Галини ШЕВЧУК,

розглянувши питання про затвердження кодованих та декодованих результатів тестування знань з історії української державності та про призначення тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 367/зп-24 оголошено прийняття від суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, заяв про складання кваліфікаційного іспиту.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 70 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) добір на посаду судді місцевого суду здійснюється в порядку, визначеному Законом, та включає етап складання кваліфікаційного іспиту.

Кваліфікаційний іспит є атестуванням професійної компетентності кандидата на посаду судді з метою виявлення належних знань, рівня підготовки та здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді (частина перша статті 74 Закону).

Згідно з частиною третьою статті 82 Закону суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду за результатами конкурсу на зайняття вакантної посади судді, одночасно із кандидатами, які беруть участь у доборі на посаду судді, складає кваліфікаційний іспит у порядку, передбаченому статтею 74 Закону, з урахуванням особливостей, визначених статтею 82 Закону.

Частиною третьою статті 74 Закону встановлено, що кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складання анонімних тестувань та практичних завдань. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, історії української державності, загальних знань у сфері права та однієї або кількох спеціалізацій суду на вибір: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної). Практичні завдання проводяться щодо вибраної (вибраних) кандидатом спеціалізації (спеціалізацій) суду. Форма та зміст тестувань, практичних завдань, а також порядок їх проведення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів затверджено рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 185/зп-24 (зі змінами, далі – Положення).

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 12 травня 2025 року № 105/зп-25 (зі змінами) призначено кваліфікаційний іспит для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, та визначено таку черговість етапів його проведення:

перший етап – тестування знань з історії української державності;

другий етап – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду;

третій етап – тестування когнітивних здібностей;

четвертий етап – виконання практичного завдання зі спеціалізації відповідного суду.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 04 липня 2025 року № 128/зп-25 призначено тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, та визначено графік його складання. Рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 10 липня 2025 року № 136/зп-25 та від 14 липня 2025 року № 1128/дс-25 визначено дати складання тестування знань з історії української державності окремими кандидатами на посаду судді.

Згідно з графіком 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23 та 24 липня 2025 року Комісією проведено тестування знань з історії української державності – перший етап кваліфікаційного іспиту.

Тестування знань з історії української державності призначено для 8432 кандидатів на посаду судді та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, з яких  для складання тестування з’явилися 7939, не з’явилися – 493.

Частиною дев’ятою статті 74 Закону визначено, що кандидат на посаду судді, який не з’явився для складання кваліфікаційного іспиту без поважних причин, відмовився від його складання чи не склав його, може бути допущений до складання такого іспиту повторно не раніше ніж через один рік.

Кандидат на посаду судді місцевого суду, який не є суддею, та суддя, який виявив намір бути переведеним до іншого місцевого суду, у разі неявки на етап іспиту зобов’язані повідомити Комісію про поважність причин такої неявки протягом п’яти календарних днів з дня, коли цей етап відбувся. Неповідомлення у строки, визначені цим Положенням, може мати наслідком визнання учасника таким, що не з’явився для складання кваліфікаційного іспиту без поважних причин (пункт 1.14 розділу 1 Положення).

Відповідно до підпункту 6.5.2 пункту 6.5 розділу 6 Положення Комісія розглядає питання поважності причин неявки відповідних осіб на етап (етапи) іспиту (за наявності таких випадків) під час затвердження загальних результатів іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.

Комісія бере до уваги набрання 04 червня 2025 року чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо уточнення процедур конкурсу на посаду судді та відрядження судді», яким установлено, що на період дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування положення частини дев’ятої статті 74 Закону не застосовуються.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, що триває. Отже, у період дії в Україні воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування вирішення питання поважності причин неявки на етап іспиту втрачає юридичне значення, оскільки не впливає на права та законні інтереси кандидата на посаду судді або судді, адже допуск до складання такого іспиту повторно можливий раніше ніж через один рік.

Пунктом 6.1 розділу 6 Положення визначено стадії встановлення результатів іспиту, зокрема затвердження кодованих та декодованих результатів кожного етапу іспиту.

Результати складання тестування знань з історії української державності оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії.

Відповідно до підпункту 6.3.2 пункту 6.3 розділу 6 Положення у рішенні про затвердження кодованих результатів етапу іспиту зазначається, зокрема, результат етапу іспиту («успішно складено» або «не складено»).

Згідно з підпунктом 6.3.3 пункту 6.3 розділу 6 Положення учасник визнається таким, що успішно склав, зокрема, тестування з історії української державності, у разі набрання встановленого Комісією середнього допустимого та більшого бала такого тестування.

Рішенням Комісії від 11 червня 2025 року № 118/зп-25 встановлено середній допустимий бал першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування знань з історії української державності) з урахуванням того, що до другого етапу допускаються учасники, які набрали бал, не нижче 65 відсотків максимально можливого бала, у кількості не більше 7 200 кандидатів на посаду судді та суддів.

Відповідно до підпункту 6.3.4 пункту 6.3 розділу 6 Положення учасник визнається таким, що не склав етап іспиту, у разі: набрання менше середнього допустимого бала за результатами тестування з історії української державності; відмови від складання іспиту; порушення порядку складання іспиту, що рішенням Комісії визнано істотним; неявки на етап іспиту.

Пунктом 1.5 розділу 1 Положення передбачено, що організаційне забезпечення діяльності Комісії щодо підготовки та проведення іспиту здійснюється працівниками структурного підрозділу секретаріату Комісії, до основних функцій якого належать такі повноваження (далі – уповноважені представники). На підставі наказу керівника секретаріату Комісії (стосовно працівників секретаріату Комісії) для забезпечення проведення іспиту можуть бути залучені інші особи як уповноважені представники.

При затвердженні кодованих результатів іспиту Комісія розглядає документи, складені уповноваженими представниками (підпункт 6.3.1 пункту 6.3 розділу 6 Положення).

Уповноваженими представниками складено два протоколи реєстрації порушень Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів під час складання тестування знань з історії української державності (22 та 23 липня 2025 року). Відповідно до цих протоколів учасники порушили вимоги підпункту 4.4.2.2 пункту 4.4 розділу 4 Положення, а саме не вимкнули власні мобільні телефони, хоча помістили їх до спеціального пакета, наданого Комісією. Порушення зафіксовано, зокрема, в мережі «Інтернет» у режимі реального часу. Учасниками тестування знань з історії української державності надано письмові пояснення щодо зафіксованих порушень.

Уповноваженими представниками складено акти позаштатних ситуацій. Позаштатних ситуацій, які б мали значення для встановлення результатів першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування знань з історії української державності), не встановлено.

Пунктом 1.15 розділу 1 Положення встановлено, що за результатами успішного проходження певного етапу (певних етапів) іспиту Комісія може ухвалити рішення про допуск учасника (учасників) до наступного етапу.

Рішенням Комісії від 12 травня 2025 року № 105/зп-253 (зі змінами) визначено прохідний бал першого етапу кваліфікаційного іспиту (тестування знань з історії української державності) з урахуванням того, що до другого етапу допускається не більше 7 200 кандидатів на посаду судді та суддів, які набрали бал не нижче 65 відсотків максимально можливого бала. У разі якщо двоє і більше кандидатів на посаду судді та суддів отримали однаковий найнижчий прохідний бал першого етапу кваліфікаційного іспиту, до другого етапу кваліфікаційного іспиту допускаються всі такі кандидати на посаду судді та судді.

Наступним (другим) етапом кваліфікаційного іспиту є тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду.

Відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Положення етап кваліфікаційного іспиту призначається рішенням Комісії, яке оприлюднюється на офіційному вебсайті Комісії не пізніш як за 10 календарних днів до дати його проведення. У цьому рішенні Комісії зазначається: графік складання етапу іспиту; форма складання етапу іспиту (на паперових або електронних носіях) та тип практичного завдання (для етапу виконання практичного завдання); дата, час і місце реєстрації учасників та проведення етапу іспиту; інформація про учасників, допущених до складання етапу іспиту; інформація про метод визначення індивідуального коду та робочого місця учасника для складання етапу іспиту.

Пунктом 2.18 розділу 2 Положення передбачено, що кількість завдань, що обираються для складання тестування із загальних знань у сфері права – 50, а для складання тестування зі спеціалізації відповідного суду – 100. Рішенням Комісії може бути визначено іншу кількість завдань.

Згідно з пунктом 4.9 розділу 4 Положення тривалість складання тестування загальних знань у сфері права – 50 хвилин, а тестування знань зі спеціалізації відповідного суду – 100 хвилин. Рішенням Комісії може бути визначено іншу тривалість складання етапів іспиту.

Відповідно до пункту 5.7 розділу 5 Положення максимально можливий бал за тестування загальних знань у сфері права – 50, а за тестування знань зі спеціалізації відповідного суду – 100.

Підпунктом 1.13 розділу 1 Положення передбачено, що за рішенням Комісії оцінювання двох або більше показників може здійснюватися у межах єдиного тестування. Комісією ухвалено рішення від 29 січня 2025 року № 29/зп-25 про проведення тестування загальних знань у сфері права та тестування знань зі спеціалізації відповідного суду у межах єдиного тестування. Відповідно, максимально можливий бал за тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду становить 150 балів.

Комісія вважає за доцільне визначити, що кількість тестових завдань єдиного тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду – 100, тривалість цього тестування – 100 хвилин. Відповідно до пропорційного розподілу тестових завдань їх кількість із загальних знань у сфері права становить 33, а із знань зі спеціалізації відповідного суду – 67.

Методикою оцінювання учасників іспиту визначено, що правильна відповідь на одне тестове запитання оцінюється в 1 бал (підпункт 5.3.1.1 пункту 5.3 розділу 5 Положення). Таким чином, максимальний бал за тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації суду учасник може набрати у разі надання правильних відповідей на усі 100 запитань. Водночас, ураховуючи особливості функціонування інформаційної системи, що використовується Комісією для цілей проведення іспиту, з метою приведення кількості балів, отриманих учасником за надання правильних відповідей, в інформаційній системі до максимального можливого тестового бала (150 балів) необхідно застосувати коефіцієнт 1,5.

Відповідно до пункту 1.6 розділу І Положення основними принципами іспиту є об’єктивність, неупередженість, запобігання конфлікту інтересів, прозорість, рівність умов для його учасників та дотримання встановлених законодавством правил поведінки щодо конфлікту інтересів.

З метою дотримання принципу рівних умов для учасників кваліфікаційного іспиту Комісія вважає за необхідне визначити графіки тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду в такій послідовності: зі спеціалізації місцевого адміністративного суду, зі спеціалізації місцевого господарського суду, зі спеціалізації місцевого загального суду з урахуванням єдиних критеріїв: за прізвищами учасників в алфавітному порядку.

Відповідно до пункту 1.14 розділу 1 Положення участь кандидата на посаду судді місцевого суду або судді, допущеного до кваліфікаційного іспиту (відповідного етапу кваліфікаційного іспиту), у його складанні є обов’язковою. Неявка учасника на складання відповідного етапу кваліфікаційного іспиту не перешкоджає його проведенню.

Підпунктом 14.11.1 пункту 14 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, закріплено, що на будь-якому етапі добору на посаду судді місцевого суду Комісія може ухвалити рішення про припинення участі в ньому кандидата на посаду судді за його зверненням.

Рішеннями Комісії від 09 липня 2025 року, від 14 липня 2025 року та від 25 липня 2025 року припинено участь 40 суддів у складанні кваліфікаційного іспиту одночасно з кандидатами на посаду судді, які беруть участь у доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.

Рішеннями Комісії від 14 липня 2025 року та від 25 липня 2025 року припинено участь 52 кандидатів на посаду судді в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року№ 366/зп-24.

До Комісії надходять звернення кандидатів на посаду судді, яких допущено до складання кваліфікаційного іспиту за декількома спеціалізаціями (адміністративна та/або господарська та/або загальна), щодо відмови від його складання за окремими із них.

Комісія бере до уваги той факт, що у період дії в Україні воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування вирішення питання поважності причин неявки на етап іспиту втрачає юридичне значення, нескладення кваліфікаційного іспиту (його етапу) за однією із обраних спеціалізацій у зв’язку з неявкою не впливає на участь кандидата на посаду судді або судді у складанні іспиту за іншою спеціалізацією.

Серед осіб, яких допущено до складання кваліфікаційного іспиту, є військовослужбовці, які у зв’язку з виконанням конституційного обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України не мають можливості з’явитися у визначені Комісією дату та час його проведення.

Заслухавши члена Комісії – доповідача Надію Кобецьку, обговоривши зазначене питання, Комісія дійшла висновку про необхідність визнати, що порушення двома учасниками норм Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, зафіксовані під час складання тестування знань з історії української державності, не є істотними та не мають наслідком визнання цих учасників такими, що не склали кваліфікаційний іспит (етап кваліфікаційного іспиту); затвердити кодовані та декодовані результати тестування знань з історії української державності у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду; допустити кандидатів на посаду судді та суддів, які успішно склали перший етап кваліфікаційного іспиту, до тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду; визначити графік його проведення та сприяти військовослужбовцям у складанні другого етапу іспиту шляхом перенесення дати та часу тестування.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 74, 82, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положенням про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

1. Визнати, що порушення двома учасниками норм Положення про порядок складання кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів, зафіксовані під час складання тестування знань з історії української державності не є істотними та не мають наслідком визнання цих учасників такими, що не склали кваліфікаційний іспит (етап кваліфікаційного іспиту).

2. Затвердити кодовані та декодовані результати тестування знань з історії української державності, складеного 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23 та 24 липня 2025 року у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду (додаток 1).

3. Допустити до другого етапу кваліфікаційного іспиту – тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду 7 239 кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду, що успішно склали тестування знань з історії української державності (додаток 2).

4. Призначити тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.

5. Визначити графік складання тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації:

місцевого адміністративного суду (додаток 3);

місцевого господарського (додаток 4);

місцевого загального суду (додаток 5);

6. Оприлюднити на офіційному вебсайті Комісії графіки тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду у межах кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які виявили намір бути переведеними до іншого місцевого суду.

7. Встановити, що тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду здійснюватиметься з використанням комп’ютерної техніки.

8. Визначити, що тривалість тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду – 100 хвилин.

9. Визначити, що кількість тестових завдань із загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду – 100, з яких 33 – із загальних знань у сфері права та 67 – із знань зі спеціалізації відповідного суду.

10. Визначити, що завдання для тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду обираються в інформаційній системі за принципом випадковості з урахуванням кількості тестових завдань в кожному розділі (підрозділі) Програми іспиту та таксономічної характеристики анонімного тестування загальних знань у сфері права та з кожної спеціалізації суду (адміністративної, господарської, загальної) для проведення кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді місцевого суду та суддів, які мають намір бути переведеними до іншого місцевого суду, затверджених рішенням Комісії від 29 січня 2025 року № 29/зп-25.

11. Визначити, що максимально можливий бал на етапі тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду – 150.

12. Встановити, що для розрахунку бала, який учасник отримує за тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду, застосовується коефіцієнт 1,5.

13. Встановити, що індивідуальний код і робоче місце для складання тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду визначаються за принципом випадковості із застосуванням методу сліпого вибору учасником серед надрукованих та розміщених перед ним / нею випадковим чином прихованих варіантів.

14. Визначити, що спостереження заінтересованих осіб за процесом тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду забезпечуватиметься в мережі «Інтернет» у режимі реального часу.

15. Визначити, що за письмовим зверненням учасника з числа військовослужбовців, поданим через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua), дату складання ним тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації відповідного суду може бути змінено Головою або заступником Голови Комісії за пропозицією секретаріату у межах встановлених графіків для кожної спеціалізації окремо.

Головуючий                                                                                    Андрій ПАСІЧНИК

Члени Комісії:                                                                                Людмила ВОЛКОВА

                                                                                                          Віталій ГАЦЕЛЮК

                                                                                                          Роман КИДИСЮК

                                                                                                          Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                          Олег КОЛІУШ

                                                                                                          Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                          Руслан МЕЛЬНИК

                                                                                                          Олексій ОМЕЛЬЯН

                                                                                                          Роман САБОДАШ

                                                                                                          Руслан СИДОРОВИЧ

                                                                                                          Сергій ЧУМАК

                                                                                                          Галина ШЕВЧУК